Vitaj, Hosť
 • Strana:
 • 1

TÉMA: Farmár - rady, skúsenosti, postupy

Farmár - rady, skúsenosti, postupy 03 Apr 2011 09:31 #1443

 • lklklk
 • OFFLINE
 • Registrovaný užívateľ
 • Príspevky: 7
Nikde som tu nenašiel tému o záhradkárčení, alebo domácom chove zvierat.
Pestovanie ovocia a zeleniny bez chemických postrekov per vlastnú spotrebu.
Chov zvierat bez antibiotík a umelej hmoty v potrave.
Mohli by sa tu sústrediť rady, skúsenosti a postupy ako dopestovať ovocie a zeleninu bez chémie. Tiež skúsenosti chovateľov kôz, oviec, sliepok a iných zvierat, ktoré si človek dokáže dochovať doma pre vlastnú spotrebu. Niečo som našiel na internete, vyskúšané to však nemám :

Púpava - výluh z púpavy sa používa na stromy proti voškám, roztočom a merám, postrekujú sa ním stromčeky pred vypučaním a po odkvitnutí v 10- 15 dňových intervaloch.
cibuľa - výluh sa používa proti vŕtavke mrkvovej, na jahody a zemiaky proti plesni.
cesnak - výluh (10 l vody, 150g cesnaku, 2 čajové lyžice parafínu) sa používa na rastliny napadnuté voškami, roztočmi, baktériovými chorobami, hrdzou.
Lopúch - výluh (3kg lopúcha + 10 l vody - 3 dni lúhovať) sa používa ako postrek proti húseniciam na kapuste, reďkovke,...
Zdroj: Záhradkár/ jún 2004

Vzájomné ovplyvňovanie sa plodín:

Petržlen: prospieva mu ak v jeho blízosti rastie mangold, šalát, špenát, fazuľa, hrach, rajčiak, cibuľa, pór, reďkovka, reďkev.
Pór: prospieva mu kel kučeravý, kel hlávkový, zeler, cibuľa, kaleráb, šalát, reďkev, žerucha, mrkva, petržlen, mangold, rajčiny, hlúboviny, uhorky, baklažán, paprika, jahody, endívia, neprospieva mu fazuľa, hrach, repa.
vinič: prospieva mu kapusta hlávková, repa, reďkovka, fazuľa, hrach, melón, uhorka, cibuľa, jahody, neprospieva mu: zeler, paštrnák, paprika, rajčina, kukurica, chren, tekvica, slnečnica, zemiaky, paprika.
karfiol: prospieva mu zeler, špenát, rajčiny, neprospieva mu reďkovka, jahody.
ovocné stromy: prospieva im chren, pažítka a cesnak (najmä jabloni), neprospievajú im zemiaky.
Zdroj:
knihy O prirodzenom pestovaní: Mrkva ľúbi paradajky, ruže ľúbia cesnak, úroda bez chémie, revolúcia jednej slamky, dvanásť mesiacov v záhrade.

www.casopiszahradkar.sk/zahradkar/zelenina/eko-pestovanie.html
Téma bola uzamknutá.

Farmár - rady, skúsenosti, postupy 03 Apr 2011 23:15 #1450

 • MartinJ
 • OFFLINE
 • Koordinátor tímu/oblasti
 • Príspevky: 145
Ahoj lklklk,

ďakujem za kvalitne spracovaný príspevok, čož je vlastne aj projektový návrh svojim spôsobom.
Dovolil som si Tvoju tému presunúť do oblasti Zdravie a ekológia pretože je to vlastne o ekologickom pestovateľstve a chove.

Zbierka poznatkov a skúseností tohto tipu je dobrý nápad a bol by som rád keby sme mali kapacitu ho posunúť do reálnej podoby. Myšlienka vytvoriť "knowledge-base" čiže "databázu" poznatkov užitočného tipu ako tento je v hnutí živá už hádam od počiatku. Odbor ekologické pestovanie a chov, taktiež permakultúra a podobné budú jednou vetvou našich znalostí.

Čo sa týka technického riešenia tejto zbierky si myslím že sú postupné kroky v tomto procese. Jednotlivé body obsahu, teda rady samotné, môžme teraz spočiatku zoraďovať tu na fóre a neskôr, keď ich bude vhodné množstvo, presunieme ich do rozhrania typu Wikipédie, na ktorom sa už pracuje.

Simultánne prebieha v hnutí projekt tvorby knižnice, vo fyzickej podobe, kde sa poznatky tohto typu zbierajú na papieri. Video zo stavby tejto knižnice máme aj na webstránke vo fóre [VAK] Multimediálne centrum hnutia Zeitgeist na tretej strane.
Koordinátor oblasti: Zdravie a ekológia | E-mail: martinj@zeitgeistmovement.sk
Téma bola uzamknutá.
 • Strana:
 • 1
Koordinátori oblasti: MartinJ
Rýchlosť načítania stránky: 0.64 sekúnd